NASIL VİZE ALIRIM

Nasıl Vize Alırım ?

Vize Alınacak Ülkenin Vize Rejimini Pasaport Türünüze Göre Kontrol Ediniz

- Bordo (Umumi) Pasaport, Yeşil (Hususi) Pasaport, Gri (Hizmet) Pasaportu ve Kırmızı (Diplomatik) Pasaport sahipleri, öncelikle aşağıda verilen linki kullanarak         " Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Rejim Tablosu"ndan gideceği ülke için vize almak zorunda olup olmadığını, ülkelerin pasaport türleri için uyguladığı seyahat kurallarını kontrol etmelidir.

http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

- Gidilecek ülke için vize alma zorunluluğu varsa, seyahat edecek kişi alacağı vize türü ve kurallarına göre, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Konsolosluk, Başkonsolosluk ve Büyükelçiliği'nden veya yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden “vize başvurusu” yapmak zorundadır. Vize başvurusunu yasal yetkili bir acente ile veya şahsen yapabilmek mümkündür.
- Başvuru için yapılması gereken işlemler ve istenen evraklar ülkelere göre farklılık göstermektedir. 

 

Kimler Vize Alabilir ? 
Vize Almak İçin Temel Kurallar Nelerdir ?

- Vize başvurusu yapılacak ülkenin belirlediği uluslararası kanun ve kurallarına göre, bebek, çocuk veya yetişkin herkes vize başvurusu yapabilir. Başvuru yapacak her bir bireyin kendi adına düzenlenmiş, tahrip olmamış, zarar görmemiş ve en az 2 sayfası boş geçerli pasaportu olmalıdır.

- Vize için gerekli pasaport türüne sahip olup olmadığınızı, eğer pasaportunuz varsa geçerlilik süresini kontrol etmeniz önemlidir. Vize başvurusu yaptığınız pasaportunuzun geçerlilik süresinin yapacağınız seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli süresi olması gerekmektedir. Bazı konsolosluklar bu süreyi 3 ay veya 1 yıl olarak kabul etmektedir.

- Vize alma işlemlerinde en önemli konu vize alınacak ülkenin kanun ve kurallarına göre belirlenmiş olan evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanıp teslim edilmesidir. Konsoloslukların istediği vize evrakları ülkeye, yapılacak olan seyahat amacına, kişinin gelir, iş veya durumuna göre farklılık göstermektedir.

Planladığınız zamanda seyahat edebilmeniz için, vize başvurunuzu seyahat tarihinizden  minimum 15 - 20 iş günü önce yapmalısınız. Eğer seyahatinize daha zaman varsa maksimum 90 gün önce başvuru yapabilirsiniz. İnceleme ve sonuca ulaşma süresi bazı başvurularda, eğer daha sıkı bir inceleme gerekiyorsa, 30 - 60 günü bulabilmektedir. 

- Vize başvurusu yapabilmek için, seyahat edilecek ülkenin yetkilendirdiği vize başvuru merkezinden, konsolosluktan, başkonsolosluktan veya büyükelçilikten randevu alınması ve hazırlanan tüm evrakların pasaport ile başvuru esnasında sunulması zorunludur.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye’de kullanılmaya başlamıştır. VIS ilk olarak Ekim 2011’de Kuzey Afrika’da başlamış ve dünya genelindeki AB Schengen Ülkeleri’nin konsolosluk ve elçiliklerinde giderek yaygınlaşmıştır. VIS’in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir. VIS uygulamasında, tüm pasaport türleri için zorunlu parmak izi yer almaktadır. Konsolosluk bölümleri tüm vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi- almak zorundadır. Buna istinaden, tüm başvuru sahipleri, uyrukları ne olursa olsun, vize başvurusu sırasında Vize Başvuru Merkezi’ne, ve eğer gerek görülürse, konsolosluk veya elçiliklerin ilgili bölümlerine şahsen gelmeleri gerekmektedir. Alınan parmak izi üye ülkelerde 5 yıl süre ile geçerlidir ve bir sonraki başvuruda tekrar parmak izi alınması gerekmeyebilir. Ancak, bazı konsolosluklar daha önceden parmak izi alınmış olsa da, her başvuruda parmak izi alımı ve fotoğraf çekme işlemi yapmaktadır. Başvuru ön görüşmeleri esnasında bilgi verilmektedir. 12 yaşa kadar olan çocuklardan parmak izi alınmaz fakat bazı konsolosluklar bebek bile olsa vize başvurusu yapılan çocuklar için fotoğraf çekimi yapmaktadır. Eğer başvurulan ülkeye göre bu işlem yapılacaksa, bir günlük bebek te olsa tüm çocukların başvuru merkezine gelmesi zorunludur.

- Belli bir seyahat amacınız, tarihiniz, davetiyeniz, seyahatiniz için gerekli rezervasyonlarınız yoksa vize başvurusu yapmanız mümkün değildir. Vize başvurusunda seyahat amacınız konsolosluk veya vize alınacak ülkenin karar mercii tarafından inandırıcı bulunmazsa başvurunuzun kabul edilmemesi veya ret almanız kaçınılmazdır.

- Başvurunuz için hazırlayacağınız dosyanız eksiksiz olarak kabul edilse de, konsolosluklar vize başvurunuzu yaptıktan sonra da ek belgeler talep edebilir, başvuru sahibini arayabilir veya yüz yüze görüşmeye çağırabilir. Vize başvurusunu yapmış olmak vizenizin kesin olarak onaylanacağı veya onaylandığı anlamına gelmemektedir. Seyahati uygun bulunmayan, kişi ile ilgili önemli/ciddi sorun tespit edilen, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan, sahte evrak düzenlenmiş, tahrip edilmiş veya gerçek olmayan belgeler ile başvuru yapan dosyalar için konsolosluklar olumsuz karar vermektedir ve kişi hakkında yasalar gereği suç duyurusunda bulunulur.

- Vize başvurusu seyahate çıkacağınız asıl ülkenin elçiliğine ya da konsolosluğuna yapılmalıdır. Bu yüzden, başvuru öncesinde seyahat planınızı gözden geçiriniz. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en uzun kalacağınız ülkenin elçiliğine ya da konsolosluğuna başvuruda bulunmalısınız. Eğer her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı eşitse ilk giriş yapacağınız ülke için başvuru yapmalısınız.

- Her giriş tarihi, üye devletlerin topraklarında kalışın ilk günü olarak kabul edilir ve ülkeden çıkış tarihi üye devletlerin topraklarında kalmak için son gün olarak kabul edilir. Vize süresi ne kadar uzun olursa olsun, gidilecek ülkede uluslararası ikamet yasası kural ve kanunlarına göre maksimum 90 gün kalabileceğinizi unutmayınız. Mevcut vizesi ile seyahat etmek isteyen kişiler, yeni yapacakları seyahatleri öncesinde önceki seyahatlerini de sayarak, ülkede kalabilecekleri toplam gün sayısını hesaplamalıdır.

- Seyahat edeceğiniz ülkenin istediği ölçü ve özelliklerde biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir. Her ülkenin talep ettiği fotoğraf ölçüsü ve özellikleri farklı olabilmektedir, fotoğrafınızı çektirmeden önce ölçüler ve özellikler hakkında bilgi almalısınız.

- Vize alınacak konsolosluğa hitaben, seyahat amacınızı ve planınızı belirten detaylı bir dilekçe gerekmektedir. Seyahat tarihlerinizi, seyahat amacınızı ve hangi araçlarla yolculuk yapmayı planladığınızı, nerede konaklayacağınızı ve şehir değiştirecekseniz bunun detaylı planını yazınıza eklemek vize alma işleminizi kolaylaştıracaktır. Dilekçeler konsolosluklar tarafından Türkçe, İngilizce veya başka bir dilde talep edilebilmektedir.

- Gidiş-dönüş uçak biletlerinizin, otel rezervasyonlarınızın veya davetiyenizin birer kopyasını dosyanıza eklemelisiniz. Ülkelerin seyahat amacına göre talep ettiği davetiye özellikleri farklıdır, davetiyenizi kontrol ediniz. Seyahat dilekçesi ile örtüşecek şekilde ekleyeceğiniz diğer vasıta biletlerinizi de dosyanıza ekleyebilirsiniz. Konsoloslukların tüm rezervasyonları kontrol ettiğini ve rezervasyon yapılan yerlerden onay aldığını unutmayınız.

- Kalacağınız sürenin tamamını kapsayan, gideceğiniz ülkede geçerli, minimum 30.000 Euro teminat bedeli olan seyahat sağlık sigortasını mutlaka yaptırmalısınız. Bazı konsolosluklar sigorta poliçelerinin ıslak kaşeli - imzalı orjinalini ve İngilizce hazırlanmış nüshalarını isteyebilmektedir.

** İşlemler ve istenen evrak listeleri ile ilgili detaylı bilgi için ; 0 232 482 03 00 veya 0 554 433 79 39 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Vize Bilgi Talep Formu


Ad Soyad*
Seyahat edeceğiniz Ülke:
Telefon *
Seyahat Tarihi
E-mail:
Açıklama:

Adres:  Akdeniz Cad.Akdeniz İş Merkezi No: 5 Kat:7 Daire:719 Pasaport / İZMİR 

Tel: 0 232 482 0 300       Gsm: 0 554 433 79 39      Fax: 0 232 482 0 343

Email:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.     Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

EKSELANS TURİZM SEYAHAT ACENTASI – A 6312

S5 Box